Druhy

 

Gangsta rap

Je druh „rapu“, který byl populární hlavně v 90. letech minulého století. Jeho součástí bývají tvrdé a násilné texty, které jsou často mířené proti policii. Tvůrci jsou nebo byli často v rozporu se zákonem. Později někteří zbohatli natolik, že se mohli živit pouze rapem a nepotřebovali dělat pouliční business (drogové dealery,…) a stali se z nich slavní „rappeři“ jako třeba nejpopulárnější 2pac, Dr. Dre, Snoop Dogg, Ice Cube a skupina N.W.A.

Pop rap

Je další prvek v hip hopu. Beaty a rýmy při silné melodii hooks, obvyklá struktura pop-songu. Je méně agresivní na rozdíl od jiných druhů rapu. K nejznámějším představitelům patří Nelly, MC Hammer, Vanilla Ice.
[editovat]
Latin rap

Není stejnorodý hudební styl, ale spíše doba, která pokrývá celou hiphopovou muziku zaznamenanou latinsky (jako latinský a španělský hip hop). K nejznámějším představitelům patří Fat Joe, Cypress Hill.

Freestyle rap

Je přísná řeč. Rap, který je v momentě hotový, žádný text předtím se neskládá. „Raper“ popisuje svoji situaci a různé okolnosti, které se dějí okolo něj. Freestyle Battles jsou soutěže, kde rapeři soutěží mezi sebou formou Freestyle rapu, vyměňují si své názory a velmi často padají i ostřejší slova. Nicméně i ve freestyle battlu se dají najít battly,kde na sebe fighteři neútočí, příkladem je "friendly battle" na ArtAttack freestyle battle 05/06 mezi Šulo a Štvanec(oba vlci z Bratislavy)...

G-Funk

(Gangsta Funk nebo Ghetto Funk)- je typ hip-hop muziky, který se objevil v 90. letech ve West Coast a gangsta rapu. Syntetický zvuk, pomalé hypnotické melodie, hluboké basy a v pozadí ženský zpěv. Představitelé tohoto druhu hip-hopu jsou např. 2Pac, Snoop Dogg, Coolio, atd.

Grime

Grime je hudební styl, který vykrystalizoval z UK Garage na začátku nynějšího tisíciletí v Londýně. Zvukově nevychází příliš daleko z UK garage, často je spojován s u nás o něco známějším dubstepem, je ale o poznání dynamičtější, protože kombinuje různé prvky jiných hudebních stylů (hip hopu, reggae atd.), je ale ve většině případů rychlejší. Můžeme se k němu dostat jak v instrumentální podobě (charakteristická bývá podobně jako u dubstepu hutná basová linka), tak v ,,rapované". Oproti hip hopu se ale rýmy vyznačují často tím, že končí na stejné slovo, není to však pravidlem. Jiný význam zde má také Freestyle, který bývá směsicí autorových známých, tedy připravených textů. Protože jsou freestyleové souboje (battle, clash) energičtější, není na tom nic překvapujícího. Nejvýraznější představitelé grimeové muziky jsou např. Wiley, Kano, Lethal Bizzle, Roll Deep Crew, Boy Better Know, The M.o.v.e.m.e.n.t. v čele s Ghettem, Dizzee Rascal a mnozí další. I grime má už svoji odnož, kterou je tzv. rythm'n'grime, jde tedy o kobinaci ,,něžného" r'n'b a tvrdé grime music. Mezi nejznámější r'n'g hity patří např. Kanův hit ,,This Is the Girl" s Craig Davidem nebo tvorba Tinchy Strydera, hlavního představitele party Ruff Sqwad. V současnosti je populární propojování s tanečnější muzikou, jako je bassline, největší úspěch zaznamenal nedávný elektrem inspirovaný singl ,,Wearing My Rolex" od Wileyho a producenta Bless Beatse. Pokud jde o grime a ČR, do Čech se v minulosti už podívala část Roll Deep Crew, Skepta z Boy Better Know, The M.o.v.e.m.e.n.t. nebo částečně grimeový Sway.

Crunk

Crunk je specifický hiphopový hudební styl, rozšířený hlavně v USA ve státě Georgia převážně v oblasti hlavního města Atlanty. Crunk je klasifikovaný jako pododdělení tzv. Dirty South, Southern Rap a je výplodem miamské Miami bass music a bounce music. Synonymem crunku je určitě Lil Jon, který termín crunk zpopularizoval i svými výrobky, jako jsou Crunk Juice, Crunk Cups a Crunk Potato Chips. Ale jako první zmínku zaznamenali OutKast se svým debutem Southernplayalisticadillacmuzik, v roce 1994. A ve svém tracku Hootie Hoo, objasnili o co jde. A na zpočátku undergroundovou scénu přicházejí jména jako Bonecrusher, Youngbloodz a David Banner. V roce 1996 vydali Outkast svojí další desku ATLiens, kde se slovo vyskytovalo tolikrát, že se začalo hojně používat a Crunk se dostal do podvědomí jako součást Hip Hopu.

Horrorcore Rap

Je poddruh Hip Hopu zaměřující se na vraždy, smrt, násilí a utrpení obecně. Jedním z průkopníků Horrorcore rapu je Esham, který začal hudbu s podobný podtextem vytvářet v roce 1989 a sám svou tvorbu nazval jako Acid rap. Od toho se odvíjeli další kapely Insane Clown Posse,Twiztid atd. V česku tento styl proslavil hlavně Řezník, který svými morbidními texty dostal Horrorcore rap do podvědomí českých příznivců Hip Hopu. Před Řezníkem se o to pokoušeli například DHP.